Senpailik Üzerine

5 yorum:

 1. Hocam, yazınızdan çok şey öğrendim. Ben 53 yaşındayım, Aikido'ya da üç ay önce başladım. Bahsettiğiniz gibi senpailerim var. İlk günlerimdeki zorlukları, "öğrenemeyeceğim" korkularımı onların sayesinde yendim. Artık bayagı rahatım. Oğlum 16 yaşında 5 yıldır Aikido yapıyor ve hala devam ediyor. Oğlumun da bu seviyelere kadar gelmesinde senpailerinin çok büyük katkıları oldu onlara da sayenizde bir kez daha şükranlarımı sunma fırsatım oldu. Oğlum iki ay önce de Kendo ve İaido'ya başladı. Orada da sempailerinin kendisi ve diğer kohailerle çok yakından ilgilendiklerini söylüyor, eğitimlerine severek gidiyor. Oğlumun bu durum beni de çok cesaretlendirdi.Ben de kısmetse 2017 başında açılacak kayıt döneminde kayıt olarak Kendo'ya başlamayı düşünüyorum.

  YanıtlaSil
 2. Blogunuza internette gezinirken denk geldim. Küçük bir düzeltmede bulunmak istiyorum, zira bu konunun sıkça yanlış anlaşıldığını görüyorum:

  "Senpai, Kendo’da görece yüksek seviyede (Kyu veya Dan) olan veya aynı seviyede olup daha uzun süredir Kendo çalışan kişidir. Aslında bu kelime Japonca’da sadece Kendo için değil diğer tüm Budo branşları, hatta eğitimin söz konusu olduğu her yerde kullanılabilir."

  Senpai-kohai ilişkisinin dan-kyu seviyeleriyle ilgisi yoktur, başlama tarihiyle ilgisi vardır. X kişisi kendoya 2010 yılının Ocak ayında başlamış olsun. Y kişisi de aynı yılın Temmuz ayında aynı yerde kendoya başlamış olsun. X kişisi artık sonsuza kadar Y kişisinin senpaisidir. İsterse kendoyu bıraksın ya da kendosunu hiç geliştirmesin, fark etmez. Y kişisi gelişip sekizinci dan'a kadar yükselse bile yıllar sonra karşılaştıklarında X kişisi hala onun senpaisidir.

  Dolayısıyla, "Benim artık dan seviyem senden yüksek, şimdi sen benim kohai'm oldun, ben artık senin senpai'n oldum" gibi bir şey söz konusu olamaz.

  Bu yalnız kendoda değil, senpai-kohai ilişkisinin bulunduğu tüm yapılanmalarda böyledir.

  Saygılarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Salih Bey,

   Yorumunuzu yayınlıyorum. Ancak katıldığım için değil. Fikrinizi söyleme hakkınız olduğuna inandığım için.

   Sizi tanımıyorum ve budo geçmişinizi bilemiyorum. Ancak ben naçizane yaklaşık 18 yıldır kendo ile uğraşıyorum. Hayatım boyunca sizin söylediğiniz şeyle mücadele ettim ve bu uğurda çok sıkıntılar yaşadım.

   Şunu söylemek istiyorum. Budonun içinden emek bilgi ve beceriyi çıkarırsanız geriye sadece insanların egosu kalır. Bu yüzden HAYIR! Bir insan sadece bir diğerinden daha önce başladı diye onun senpaisi falan olmaz! Bu Yetkinlik işidir. Yetkinliğinizi kaybettiyseniz senpailiğinizide kaybedersiniz. Bu yüzden yükseldikçe üzerinizdeki yük ve göstermek zorunda olduğunuz çaba artar. Budoda ilerlemek her adımda biraz daha zorlaşır ve öyle olmalıdır. Deneyim ve gelişim olmadan geçirilen zaman boşa harcanmış zamandır. Bu iş ölümde bile dinlenmeyi kendisine yediremeyip mezarına dik gömülmeyi vasiyet etmiş adamların işidir.

   Ayrıca Japonya'da ki deneyimlerimin de bu inancımı destekler nitelikte olduğunu söylemem gerekiyor.

   Saygılarımla,   Sil
  2. Bu vesileyle bu konu hakkındaki görüşlerimiz de buraya eklenmiş oldu. Belki başkaları da aynen sizin gibi bu yazımı veya diğerlerini okuma inceliğini gösterir.
   Yorumunuz için teşekkür ediyorum.

   Sil